среда, 14. мај 2014.

Jagnjetina ispod sača, recept

Svejedno je dali pripremate slavu, porodično slavlje ili jednostavno sebe i najbliže želite da obradujete sa ukusnim specijalitetom na starinski način, sigran izbor je jagnjetina ispod sača. Kako da pripremite i marinirate jagnjetinu pročitajte ovde.



Kao prvo morate nabaviti sveže namirnice: svežu mladu jagnjetinu, mladi krompir, šargarepu, svež ruzmarin, crni i beli luk.

Jagnjetinu marinirate na sledeći način: na dno posude stavite listove ruzmarina i neoljuštene čenove belog luka na sve to poređajte krupno isečene posoljene komade mesa, odgore opet listove ruzmarina i čenove belog luka. Tako pripremljeno meso prelijete maslinovim uljem, hermetički zatvorite poklopcem ili pvc folijom i odložite na hladno mesto od 4 do 12 sati. Poslednja dva sata marinirano meso najbolje da bude na sobnoj temperaturi.

U sač namazan mašću ili uljem slažete meso, prelijete ga crnim vinom, zatvorite i pečete 90 minuta. Posle ovog perioda otvorite sač, okrenete meso , dodate povrće i pečete još sat vremena. Ako je količina mesa veća od pet kilograma vreme pečenja se produžava.

Uz ovako pripremljenu jagnjetinu najbolje ide kvalitetno crno vino, prijatno.

понедељак, 12. мај 2014.

Vino od jabuka

Kako da napravite vino naravno od grožđa već ste imali prilike da pročitate u ranijim postovima, ali od jabuka pročitaćete u ovom, sledi kratko uputstvo. Cider je vino napravljeno samo od jabuka sorte cider.

Dan prvi
  • Usitni jabuke na sitnilici,
  • ubaci u sud, ubaci 2-4 grama enzima (lallzyme cuvee blanc ili cuvee blanc), ubaci 10gr vinobrana na 100kg mase (60ml sumpovin), sačekaj da prenoći.

Dan drugi
  • Sutradan presuj preko prese za grožđe.
  • Bistrenje soka, taloženje i skidanje sa taloga a nakon toga fermentacija.

Dan treći
  • Dobijeni sok ubaci u sud za fermentaciju,
  • ubaci razmnoženi slekcionisani kvasac i hranu
  • Pusti neka fermentacija teče na što nižim temperaturama, a kada se završi primeni iste postupke i mere kao kod proizvodnje belih vina.

Ako dobijena šira nije jako mutna drugi i treći dan možete spojiti tj. bentonit sipate zajedno sa kvascima.

понедељак, 5. мај 2014.

Sirup od cvetova maslačka

Proleće je pravo vreme da iz prirode prikupite cvetove maslačka i od njih spremite jako ukusan i zdrav sirup, koji će vašem organizmu pomoći da se izbori sa problemima vezanim za imunitet. Ovaj sirup od cvetova maslačka dobar je za jačanje organizma tj. detoksikaciju jetre, čišćenje krvnih sudova, bronhitis i astmu. Sirup se uzima ujutro na prazan stomak jedna kašika.


Priprema:
Naberite 200 grama cvetova maslačka na čistom mestu i najbolje u toku prepodneva. Potopite ih u pola litre vode, isecite jedan limun na kolutove prokuvajte samo da baci ključ  i ostavite da odstoji dvanaest sati.
Posle odležavanja sledi ceđenje, u đevđir ili cedku prospete sadržaj i naknadno iscedite rukama maslačak. U isceđeni sadržaj dodate od 1.5 kilograma do 2 kilograma šećera u zavisnosti želite li više da bude kao sirup ili kao med.



Na kraju kuvate dok se ne pretvori u providnu tečnost tridesetak minuta na laganoj vatri i tako vreo sirup sipate u tegle a kada se ohladi stavljate poklopac.